Products
Ondeis® Rain Sensor
Ref : 9016344 - ONDEIS 24V DC
Ondeis® Rain Sensor
Automatic rain sensor.
Automatically operates exterior shade systems based on rainfall, providing protection in case of bad weather. Power supply through the Outside Sensor Box.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Blinds, Shades / Pergola | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| Wired | 5 years | |
Product benefits
Easy to Install
- Fast, simple and flexible installation.
- Optimized rainfall measurement to avoid excessive sensitivity of the sensor.
Peace of Mind
- Protection of the awning against rain.
- When used with Louvered Pergola or screens helps to protect patio furniture in case of rain.
Details and specifications
Comfort & Convenience
- Automatically protects your awning when rain is detected, or your patio furniture by closing the pergola slats or lowering the screens … even while you are away.
- Plug in 24V DC power.
Peace of Mind
- Worry-free operation designed to protect your awning or you and your patio furniture from rain.
Other documents & links
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 44 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 2.76 in |
| Unwrapped width | 3.94 in |
| Unwrapped height | 5.12 in |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption in standby mode | 1.1 W |
| Minimum voltage | 24 V |
| Maximum voltage | 24 V |
| Power supply | DC - RGE 11 - 24V |
Cable |
|
|---|---|
| Number of wires of the cable | 4 |
| Wire section | 0.0012 in² |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Minimum working temperature | -22 °F |
| Maximum working temperature | 158 °F |