Products
Ref : 1230032 - PERGOLA TILT 24V 150MM 0°
Pergola Tilt, 24V 150mm 0° (Nom Force: 2500 N)
Complete solution for outdoor living
A motor dedicated to tilting pergola slats to create livable space users can enjoy in any season. Operate them with LED lights or motorized screens.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Pergola | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| Wired | 5 years | |
Product benefits
Comfort & Convenience
- Easily and reliably control the tilt orientation of Pergola slats so users can maximize the use of outdoor spaces.
- Compatible with other connected solutions so users gain a smart home experience.
- Add optional rain, temperature, and wind sensors to automatically protect spaces against weather conditions.
- Mechanical or electronic end limit settings possible with the control unit.
Radio Technology Somfy® Compatible
- Wired motor compatible with the Pergola 12V/24V RTS Receiver for a complete RTS system.
- Familiar RTS protocol to mix and match control options to maximize product performance.
- Exclusive Somfy "my" feature saves a favorite/preferred product position.
Details and specifications
Comfort & Convenience
- Easily and reliably control the tilt orientation of Pergola slats so users can maximize the use of outdoor spaces.
- Compatible with other connected solutions so users gain a smart home experience.
- Add optional rain, temperature, and wind sensors to automatically protect spaces against weather conditions.
- Mechanical or electronic end limit settings possible with the control unit.
Radio Technology Somfy® Compatible
- Wired motor compatible with the Pergola 12V/24V RTS Receiver for a complete RTS system.
- Familiar RTS protocol to mix and match control options to maximize product performance.
- Exclusive Somfy "my" feature saves a favorite/preferred product position.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 66 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 17.32 in |
| Unwrapped width | 2.48 in |
| Unwrapped height | 2.48 in |
| Riveting position distance | 11.42 in |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 45 W |
| Consumption in standby mode | 0 W |
| Minimum voltage | 23.8 V |
| Maximum voltage | 25.2 V |
| Rated current | 1.9 A |
| Power supply | DC - RGE 11 - 24V |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 2.8 rpm |
| Torque | 2500 Nm |
| Type of limit switch unit | Mechanical |
| Power scale | DC MOTOR 37,5W TO 750 W |
| Repeatabilty | +/- 5 |
| Head type | STAR |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | 2464 |
| Removable cable | Yes |
| Cable length | 4.92 ft |
| Cable color | BLACK |
| Number of wires of the cable | 6 |
| Cable plug ends | STRIPPED |
| Wire section | 0.0012 in² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | -4 °F |
| Maximum working temperature | 140 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 176 °F |
| Thermical time | 6 min |
| Shape | LINEAR |
| Noise level (dB) | 70 dB |
End Product |
|
|---|---|
| End product nature | PER |
| End Product Type | PER |
Accessories
7 Product(s)
Pergola 12V/24V 2-motor RTS Receiver
Réf. 1870871
LED RTS 24V DC Receiver
Réf. 1870872
Remote RTS Antenna
Réf. 2400472
Pergola 12V/24V 2-motor RTS Receiver & Antenna Kit
Réf. 1870488
Ondeis® WireFree RTS Rain & Sun Sensor
Réf. 9019617
Ondeis® Rain Sensor
Réf. 9016344
Eolis RTS 60 MPH Wind Sensor 24V DC Kit
Réf. 1870709