Products
Ref : 1246811 - TLV25 WF ZIGBEE HP PACK 25
The lateral single-shaft Cord Lift WireFree™ TLV25 Zigbee motor is specifically designed for cord lift bottom-up applications. It can be powered by an internal headrail battery, external rechargeable lithium-ion battery pack, or a plug-in wall power supply.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Blinds, Shades | ||
| Embedded Technologies | Warranty | Compatible Protocols |
| Zigbee | 5 years | Zigbee 3.0 |
These products may also be of interest to you
Product benefits
Quick & easy settings
- Installation, settings, and programming are done directly from the TaHoma® pro app with step-by-step programming instructions to save time and boost productivity.
- Lateral positioning allows for quick assembly in the headrail.
Maintenance
- Dedicated maintenance tool, Serv-e-Go®.
Reliability and profitability
- Highly secure protocol.
- Somfy quality & 5-year warranty.
What is the carbon footprint?
The carbon footprint calculates the greenhouse gas emissions over the entire life cycle of a product, from the extraction of raw materials to the end of its life. This calculation is based on a recognised international standard (ISO 14025) and is externally checked by Bureau Veritas.
Details and specifications
Comfort
- Bring intelligence to your shades for seamless glare management and to ensure privacy.
- Enjoy effortless shade movement with this specialized design.
Compatible with TaHoma® by Somfy
- Manage shades automatically using scenes and schedules with the TaHoma® by Somfy app.
- Get real-time feedback on shade position and battery status whether at home or away.
- Discover the buttons on the TaHoma® switch to launch scenes from the press of a button.
Compatible with our intuitive range of remotes
- Control your shades with the right remote controls dedicated to this shade type.
- Control your shades and access your favorite position easily.
Convenience
- Application oriented solution to ensure a smooth and intuitive experience with a wide range of window coverings.
- The internal headrail battery pack optimizes charging via fast charging USB-C with options for magnetic accessories and solar panels.
Other documents & links
Installation information
Act for Green
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 20 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 5.79 in |
| Unwrapped width | 0.94 in |
| Unwrapped height | 0.94 in |
| Minimum internal diameter | 0.98 in |
| External Diameter | 0.94 in |
| Diameter | 0.98 in |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 2.450 GHz |
| Range in open field | 262.48 ft |
| Number of cycles per day (in cycles) | 1 |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 6.8 W |
| Consumption in standby mode | 0.04 W |
| Minimum voltage | 10.5 V |
| Maximum voltage | 16.5 V |
| Rated current | 0.6 A |
| Power supply | DC - RGE 12 - 12V |
| Antenna | External |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 30 rpm |
| Torque | 0.6 Nm |
| Type of limit switch unit | Electronic |
| Capacity of the limit switch unit (turns) | 100 |
| Power scale | DC MOTOR 0W TO 37,5W |
| Repeatabilty | +/- 5 |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | 2464 |
| Cable length | 0.98 ft |
| Cable color | WHITE |
| Number of wires of the cable | 2 |
| Cable plug ends | JST |
| Wire section | 0.0003 in² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 32 °F |
| Maximum working temperature | 140 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 140 °F |
| Thermical time | 4 min |
| Shape | SHAFT |
| Noise level (dB) | 46 dB |
Accessories
26 Product(s)