Products
Ref : 9012500 - SOLIRIS RTS SENSOR KIT
Soliris RTS Sun and Wind Sensor 24V DC Kit (includes sensor and transfomer)
Automatic Sun and Wind Sensor
The Soliris RTS Sun and Wind Sensor automatically controls RTS motorized products based on current weather conditions.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Awning / Exterior Solar Screens / Interior Window Coverings : Blinds, Draperies, Shades / Pergola / Rolling shutter | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| RTS | 5 years | |
Product benefits
Comfort & Convenience
- Automatically operates awnings or exterior screens when wind is detected or the sun's intensity increases.
Energy Savings
- Reduce energy consumption up to 40%.
Peace of Mind
- State-of-the-art sensor automatically offers maximum energy savings and protects the application.
Kit Includes:
- Kit includes sensor and power supply.
Details and specifications
Comfort & Convenience
- Automatically protects your awning or exterior screen when wind is detected or the sun's intensity increases.
Energy Savings
- Reduce energy consumption up to 40%.
Peace of Mind
- State-of-the-art sensor automatically offers maximum energy savings and ensures your comfort … every day.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 34 |
| Insulation class | Class II |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped height | 6.3 in |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 433.420 MHz |
Electrical |
|
|---|---|
| Rated current | 0.025 A |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Minimum working temperature | -4 °F |
| Maximum working temperature | 122 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 122 °F |