Products
Ref : 1871361 - Smoove 1 RTS II + Fr FCC C
Easy-to-install surface-mounted control
The Smoove® RTS surface-mounted wall switch avoids cutting into drywall. This single channel, battery-operated solution is easy to install and doesn’t require an electrician. Compatible with seven decorative color frames (sold separately), users can easily complement any décor.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Awning / Exterior Solar Screens / Interior Window Coverings : Blinds, Draperies, Shades / Pergola / Rolling shutter | ||
| Embedded Technologies | Warranty | Compatible Protocols |
| RTS | 5 years | RTS |
Product benefits
1-4 Channel Versions
- Each channel can control an individual motorized product or a group of motorized products for practical and flexible control options.
Easy to Install
- Surface-mounted wall switch installs in minutes without an electrician and without cutting into the drywall.
Fits Every Style
- Offers an intutive, modern design to fit any home.
- Available in seven compatible frames in decorative colors, sold separately.
What is the carbon footprint?
The carbon footprint calculates the greenhouse gas emissions over the entire life cycle of a product, from the extraction of raw materials to the end of its life. This calculation is based on a recognised international standard (ISO 14025) and is externally checked by Bureau Veritas.
Details and specifications
1-4 Channel Versions
- Each channel can control an individual motorized product or a group of motorized products which provides practical and flexible control options.
Comfort & Convenience
- Block glare or create instant privacy with a single gesture.
- Stationary control for a single window covering or group of window coverings.
- Quickly move window coverings to your favorite position with Somfy's exclusive "my" feature.
Energy Savings
- Protect valuable furnishings from harmful UV rays.
- Allow natural light to warm your space in the winter or block it to keep it cool in summer.
Other documents & links
Installation information
Act for Green
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 20 |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped product weight | 0.05 lb |
| Unwrapped length | 3.11 in |
| Unwrapped width | 3.11 in |
| Unwrapped height | 0.47 in |
Technology |
|
|---|---|
| Radio Frequency | 433.420 MHz |
| Number of channels | 1 |
| Range in open field | 164.05 ft |
Electrical |
|
|---|---|
| Minimum voltage | 2 V |
| Antenna | Integrated |
| Battery Type | CR2032 |
| Number of batteries | 1 |
| Battery Voltage | 3 V |
| Autonomy | 5 years for 4 orders par day |
Other |
|
|---|---|
| Color / Finish | Pure |
| Minimum working temperature | 32 °F |
| Maximum working temperature | 118 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 140 °F |
| Customization | PURE/WHITE |