Products
Ref : 1246903 - Roll Up2 Short 30 PoE at1.5/25
Roll Up 30 Short PoE 48V DC
Power over Ethernet (PoE) solution for narrow openings
The Roll Up 30 Short POE motor increases motorized shading opportunities with its shorter form factor and 1.5Nm strong lifting capacity. Win an entire project even when it includes the smallest window opening.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Blinds, Shades / Projection screen | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| PoE | 5 years | |
Product benefits
Easy integration
- Seamless integration to match any interior.
- Thin round head for a smooth transition into the shade and tube profile.
- Fits smaller diameter tubes (suitable for internal diameters of 31mm or more).
- Ideal for small, narrow windows to maximize viewable window area.
- Quick-lock drive makes it easier and safer to assemble.
Easy installation
- Single Cat-5e or higher ethernet cable carries power and data.
- Ethernet network cabling that does not require a qualified electrician.
- UL listed.
- IEEE 802.3 at Type2 (30W) power requirement.
- Low voltage power for safe and easy wiring.
- Up to 328 feet from the PoE switch to the motor.
Easy setting
- Connect directly to the motor via a web GUI (no physical setting tool required).
- Somfy Synergy™ API inside which allows for direct integration to your favorite third-party control system without the need for additional hardware.
- Open solution that works with certified driver partners.
- Soft stop and soft start independently adjustable.
- Adjustable speed, independently adjustable in each direction.
Details and specifications
Comfort, convenience, and privacy
- Convenient solution for glare reduction and privacy.
- Superior quiet performance.
- Manage natural light and privacy via timed scenes and schedules.
Discreet integration and home harmony
- Smaller diameter to maximize viewable window space.
- Shorter length to fit smaller windows.
- White thin round head for discreet blending (black and grey options available).
- Low-voltage wiring that is safe and out of sight.
Easy to use and maintain
- Controlled by major third-party systems.
- Get real time feedback on shade position.
- Hardwired, maintenance-free solution.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 30 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped length | 16.14 in |
| Unwrapped width | 1.5 in |
| Unwrapped height | 1.5 in |
| Minimum internal diameter | 1.13 in |
| External Diameter | 1.06 in |
| Diameter | 1.18 in |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 18 W |
| Consumption in standby mode | 1.4 W |
| Minimum voltage | 42.5 V |
| Maximum voltage | 57 V |
| Rated current | 0.375 A |
| Power supply | POE - RGE 14 - 48V |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 25 rpm |
| Torque | 1.5 Nm |
| Type of limit switch unit | Electronic |
| Capacity of the limit switch unit (turns) | 100 |
| Power scale | DC MOTOR 0W TO 37,5W |
| Repeatabilty | +/- 5 |
| Head type | ROUND |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | VVF |
| Cable length | 0.66 ft |
| Cable color | WHITE |
| Cable plug ends | RJ45 |
| Wire section | 0.0005 in² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 32 °F |
| Maximum working temperature | 140 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 158 °F |
| Thermical time | 5 min |
| Shape | TUBULAR |
| Noise level (dB) | 46 dB |
Accessories
45 Product(s)
End Cap for 40mm Octagonal Tube
Réf. 9012274
R8 Adaptor Plate with Screws
Réf. 9014073
RollEase 1.5" SkyLine Bracket (2 Required)
Réf. 9017910
RollEase 1.5" Roller Tube (16 ft. Lengths)
Réf. 9017913
Louvolite 45mm Crown & Drive
Réf. 9025811
44mm Aluminum Tube (Acmeda) (Sold by Foot in 16' increments)
Réf. 1780688
Cord Take-Up Reel (for RollEase & ZMC XL Series 1.5" Tube)
Réf. 1780786
CTS40 Kit for Gutter Rail 2" x 2 1/4" (57mm x 51mm) Headrail
Réf. 1781118
40mm Round Aluminum Tube (ID 36mm) (Sold by Foot in 20' increments)
Réf. 1781153
R8 Adaptor Plate
Réf. 9012258
Intermediate Bracket (Decorator Type)
Réf. 9500687
400 Series Crown and Drive Set (40mm x 0.8mm Octagonal Tube)
Réf. 9012225
Crown & Drive for RollEase/ZMC 2" Profiled Tube
Réf. 9021017
Acmeda 45 Crown & Drive
Réf. 9021018
Acmeda 45 Heavy Duty Crown & Drive
Réf. 9021036
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, Grey
Réf. 9027133
40mm Octagonal Tube (Sold by Foot in 20' increments)
Réf. 1781154
Cord Take-Up Reel (for Acmeda 44mm Tube)
Réf. 1781898
Plastic Bracket Cover 40P Kit (Acmeda type)
Réf. 9013780
Crown & Drive Set Adaptor for Hunter Douglas 4" Silhouette (Quartette)
Réf. 9016953
Louvolite 40mm Crown & Drive
Réf. 9020675
Hunter Douglas 37mm Crown & Drive
Réf. 9020699
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, Black
Réf. 9027134
400 Series Idler End Bracket (Decorator type)
Réf. 9500685
Double SkyLine Bracket (Includes Left and Right Set)
Réf. 9016616
Sonesse® 30-40 Motor Plate - Acmeda 12mm and Screws
Réf. 9025999
Sonesse® 30-40 Motor Plate - RollEase SkyLine and Screws
Réf. 9026003
Sonesse® 30-40 Motor Plate Screw- M3 x 6mm Philips Flat-Head Plastite
Réf. 9026093
PoE Shielded RJ45 Female to Female coupler
Réf. 9028957
Idler End Plug (8mm Diameter Pin - Decorator Type)
Réf. 9500688
40mm Fabric/Cord Clip for Roman Shade Applications
Réf. 9012200
Collapsible End Plug (for Louvolite System 40 & ZMC RS Series)
Réf. 9013716
Idler End Plug 44mm Tube (Acmeda Type)
Réf. 9013774
M3.5 x 9mm Screw (Sonesse® 40 WireFree, Sonesse® 30 Wired & WireFree, & Roll Up WireFree Only)
Réf. 9014066
RollEase 2" Bracket Kit R8 Series for Somfy 2" Round Tube
Réf. 9012313
Collapsible End Plug (for Louvolite System 45)
Réf. 9015555
Motor Adaptor Plate for RollEase SkyLine & ZMC XL Series Brackets
Réf. 9016378
Sonesse® 30 WireFree to 400 Series Adaptor Kit
Réf. 9020676
Sonesse® 30-40 Motor Plate - Rollease 360 R3-R8 10mm x 1.8mm Pin Diameter 7mm and Screws
Réf. 9026001
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, White (Supplied with Motor)
Réf. 9027132
400 Series Motor Bracket (Decorator Type)
Réf. 9500683
RollEase Heavy Duty Spring Idler End Pin (1.5" Tube)
Réf. 9017912
RollEase 1.5" Crown & Drive
Réf. 9020674
Sonesse® 30-40 Motor Plate - RollEase 360 R3-R8 10mm x 1.8mm Pin Diameter 6.8mm and Screws
Réf. 9025996
Motor/Idler Bracket for 2" x 2 1/4" (57mm x 51mm) Headrail
Réf. 9500736