Products
Ref : 1246902 - Roll Up2 Short 30 RS485 2/25
Roll Up 30 Short RS485 24V DC
Low-voltage solution for narrow openings
The Roll Up 30 Short 24V DC RS485 motor increases motorized shading opportunities with its shorter form factor and 2Nm strong lifting capacity. Win an entire project even when it includes the smallest window opening.
| Applications | ||
|---|---|---|
| Interior Window Coverings : Blinds, Shades / Projection screen | ||
| Embedded Technologies | Warranty | |
| SDN | 5 years | |
Product benefits
Convenience
- Compatible with a wide range of interior window coverings, even with the smallest opening.
Easy integration
- Seamless integration to match any interior.
- Thin round head for smooth transition into shade and tube profile.
- Smaller light gap to minimize light leakage.
- Interchangeable head color (white, black, and grey) to match fabric and hardware style and color.
- Recessed interchangeable metal adaptor plate compatible with all hardware systems.
- Fits small diameter tubes (suitable for an internal diameter of 31mm or more).
- Ideal for small narrow windows to maximize viewable window area.
- Low-voltage 24V DC power for safe and easy wiring.
Easy setup and commissioning
- Commissioning via Set pro by Somfy, all-in-one software.
- Set motor limits, configure keypads, and create groups remotely before arriving on site.
- Integrated button on the motor head allows for leaving the network and full reset.
- Compatible with our animeo® building management system.
Details and specifications
Daily comfort
- Precision motion with soft start & soft stop.
- Manage natural light and privacy via timed schedules and scenes.
Reliability and services
- Smaller diameter to maximize viewable window space.
- Shorter length to fit smaller windows.
- White and thin round head for discreet blending (black and grey as an option).
- Low-voltage wiring that is safe and out of sight.
Safety and reliability
- No hanging cords, provides a child-safe and pet-friendly solution.
- Somfy quality and warranty.
Other documents & links
Product presentation
Installation information
Technical information
| Approval |
|---|
|
Standard |
|
|---|---|
| Protection Index | IP 30 |
| Insulation class | Class III |
Dimension |
|
|---|---|
| Unwrapped product weight | 1.1 lb |
| Unwrapped length | 16.14 in |
| Unwrapped width | 1.5 in |
| Unwrapped height | 1.5 in |
| Minimum internal diameter | 1.13 in |
| External Diameter | 1.06 in |
| Diameter | 1.18 in |
Electrical |
|
|---|---|
| Consumption during operation | 16 W |
| Consumption in standby mode | 0.2 W |
| Minimum voltage | 21.6 V |
| Maximum voltage | 26.4 V |
| Rated current | 0.725 A |
| Power supply | DC - RGE 11 - 24V |
Mechanical |
|
|---|---|
| Speed | 25 rpm |
| Torque | 2 Nm |
| Type of limit switch unit | Electronic |
| Capacity of the limit switch unit (turns) | 125 |
| Power scale | DC MOTOR 0W TO 37,5W |
| Repeatabilty | +/- 6 |
| Head type | ROUND |
Cable |
|
|---|---|
| Cable type | VVF |
| Cable length | 6.56 ft |
| Cable color | WHITE |
| Number of wires of the cable | 2 |
| Cable plug ends | STRIPPED |
| Wire section | 0.0003 in² |
Other |
|
|---|---|
| Minimum working temperature | 32 °F |
| Maximum working temperature | 140 °F |
| Minimum storing temperature | -4 °F |
| Maximum storing temperature | 176 °F |
| Thermical time | 5 min |
| Shape | TUBULAR |
| Noise level (dB) | 46 dB |
Accessories
54 Product(s)
40mm Octagonal Tube (Sold by Foot in 20' increments)
Réf. 1781154
Cord Take-Up Reel (for Acmeda 44mm Tube)
Réf. 1781898
40mm Fabric/Cord Clip for Roman Shade Applications
Réf. 9012200
Crown & Drive Set Adaptor for Hunter Douglas 4" Silhouette (Quartette)
Réf. 9016953
SDN Low-Voltage Power & Data Cable, Plenum Rated
Réf. 9020127
Louvolite 40mm Crown & Drive
Réf. 9020675
RollEase 2" Bracket Kit R8 Series for Somfy 2" Round Tube
Réf. 9012313
Motor Adaptor Plate for RollEase SkyLine & ZMC XL Series Brackets
Réf. 9016378
Sonesse® 30 WireFree to 400 Series Adaptor Kit
Réf. 9020676
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, White (Supplied with Motor)
Réf. 9027132
400 Series Motor Bracket (Decorator Type)
Réf. 9500683
R8 Adaptor Plate with Screws
Réf. 9014073
RollEase 1.5" SkyLine Bracket (2 Required)
Réf. 9017910
RollEase 1.5" Roller Tube (16 ft. Lengths)
Réf. 9017913
RollEase 1.5" Crown & Drive
Réf. 9020674
Acmeda 45 Heavy Duty Crown & Drive
Réf. 9021036
Louvolite 45mm Crown & Drive
Réf. 9025811
Double SkyLine Bracket (Includes Left and Right Set)
Réf. 9016616
RS485 Motor Limit Setting & Address Reader Tool
Réf. 9017142
Sonesse® 30-40 Motor Plate Screw- M3 x 6mm Philips Flat-Head Plastite
Réf. 9026093
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, Grey
Réf. 9027133
400 Series Crown and Drive Set (40mm x 0.8mm Octagonal Tube)
Réf. 9012225
Idler End Plug 44mm Tube (Acmeda Type)
Réf. 9013774
RS485 Sonesse® ULTRA 50 DC Setting Tool Cable, 20 ft.
Réf. 9019873
Hunter Douglas 37mm Crown & Drive
Réf. 9020699
Crown & Drive for RollEase/ZMC 2" Profiled Tube
Réf. 9021017
Sonesse® 30-40 Motor Plate - Acmeda 12mm and Screws
Réf. 9025999
Idler End Plug (8mm Diameter Pin - Decorator Type)
Réf. 9500688
Cord Take-Up Reel (for RollEase & ZMC XL Series 1.5" Tube)
Réf. 1780786
SDN PowerConnect™ Surface-Mount Panel
Réf. 1871026
End Cap for 40mm Octagonal Tube
Réf. 9012274
RollEase Heavy Duty Spring Idler End Pin (1.5" Tube)
Réf. 9017912
Acmeda 45 Crown & Drive
Réf. 9021018
SDN Weidmuller 5-position Female Field Installable Connector
Réf. 9025113
Sonesse® 30-40 Motor Plate - RollEase 360 R3-R8 10mm x 1.8mm Pin Diameter 6.8mm and Screws
Réf. 9025996
Sonesse® 30-40 Motor Plate - Rollease 360 R3-R8 10mm x 1.8mm Pin Diameter 7mm and Screws
Réf. 9026001
Motor/Idler Bracket for 2" x 2 1/4" (57mm x 51mm) Headrail
Réf. 9500736
24V DC 1.67A Wall Mount Power Supply
Réf. 1822209
SDN PowerConnect™ Rack-Mount Panel
Réf. 1871027
SDN PowerConnect™ Rack-Mount Panel, Dual Kit
Réf. 1871312
Collapsible End Plug (for Louvolite System 40 & ZMC RS Series)
Réf. 9013716
M3.5 x 9mm Screw (Sonesse® 40 WireFree, Sonesse® 30 Wired & WireFree, & Roll Up WireFree Only)
Réf. 9014066
Collapsible End Plug (for Louvolite System 45)
Réf. 9015555
SDN Low-voltage Power & Data Cable, Non-Plenum Rated
Réf. 9020126
SDN Weidmuller 5-position Male Field Installable Connector
Réf. 9020743
Sonesse® 30-40 Motor Plate - RollEase SkyLine and Screws
Réf. 9026003
Sonesse® 30 24V Motor Head Cover, Black
Réf. 9027134
44mm Aluminum Tube (Acmeda) (Sold by Foot in 16' increments)
Réf. 1780688
CTS40 Kit for Gutter Rail 2" x 2 1/4" (57mm x 51mm) Headrail
Réf. 1781118
40mm Round Aluminum Tube (ID 36mm) (Sold by Foot in 20' increments)
Réf. 1781153
R8 Adaptor Plate
Réf. 9012258
Plastic Bracket Cover 40P Kit (Acmeda type)
Réf. 9013780
400 Series Idler End Bracket (Decorator type)
Réf. 9500685
Intermediate Bracket (Decorator Type)
Réf. 9500687